سقف تیرچه بلوک ارزان‌ تر است یا سقف وافل؟

بسیاری از افرادی که می ‌خواهند بهترین نمونه سقف های ساختمانی را انتخاب کنند سقف وافل را انتخاب می نمایند.

به دلیل ارزان تر بودن سقف‌ های وافل به نسبت سقف های تیرچه بلوک بسیاری از افراد این نمونه سقف ها را انتخاب کرده و برای ساختمان خود نصب می نمایند. شرکت نیوتک سازه تولید کننده قالب های وافل یک طرفه و دو طرفه می باشد که با قیمتی مناسب قالب‌ ها را به مشتریان خود ارائه می دهد. شما می توانید انواع قالب های وافل را با قیمت مناسب و همچنین تعداد زیاد از شرکت نیوتک سازه خریداری کنید.

برای مقایسه کردن سقف وافل به نسبت سقف تیرچه بلوک باید به چندین نکته مهم دقت داشته باشید. سقف های تیرچه بلوک عملکرد یک طرفه خواهند داشت.

عملکردی که سقف های تیرچه بلوک دارند به گونه ای می باشد که بار وارد شده روی سقف را بر روی دو تیر قرار  می دهند. اما سقف های وافل بر اساس طول دهانه قادر خواهند بود که عملکرد دو طرفه و یک طرفه داشته باشند. عملکرد دو طرفه سقف های وافل به این معنا می باشد که بار وارد شده روی سقف در ۴ تیر تقسیم می گردد.

با توجه به این تفاسیر که بیان کردیم می‌ توانیم بگوییم که سقف های تیرچه بلوک مقاومت کمتری نسبت به سقف های وافل دارند. سقف های تیرچه بلوک به دلیل نصب و اجرای بسیار آسان از جمله سقف های محبوب ساختمان سازان به شمار می ‌رود.

بلوک و بتن از جمله اصلی ‌ترین تجهیزات سقف های تیرچه بلوک می باشد.

سقف وافل یک طرفه و دو طرفه چیست ؟

برای مقایسه کردن قیمت سقف های وافل با انواع سقف های تیرچه بلوک باید در مورد سقف تیرچه بلوک و سقف‌ های وافل اطلاعات بیشتری داشته باشید. سقف های وافل یک طرفه عملکرد اصلی شان شبیه به تیرچه می‌ باشد. با این تفاوت که در سقف های وافل یک طرفه به جای استفاده کردن از بلوک های سیمانی و یا سفالی قالب هایی که مستطیلی هستند را استفاده می‌ کنند.

سقف های وافل که یک طرفه می باشند مانند سقف های تیرچه بلوک در اجرا و نصب محدودیت خاصی دارند. حداکثر اجرای سقف های وافل یک طرفه در دهانه هایی که تا ۹ متر می رسند امکان‌پذیر خواهد بود . سقف های وافل یک طرفه به گونه ای هستند که بیشتر برای ساختمان هایی با متراژ کم مورد استفاده قرار می گیرند.

عملکرد سقف های وافل دو طرفه نسبت به سقف های وافل یک طرفه منحصر به فرد و خاص تر می باشد. سقف های وافل دو طرفه در دهانه هایی که بزرگ هستند مورد استفاده قرار خواهند گرفت. قالب های وافل که دو طرفه می باشند شکلشان مربعی است که بار وارد شده روی سقف را به چهار قسمت تقسیم می‌ کنند.

شما باید به خوبی بدانید که سقف های وافل دو طرفه در ساختمان هایی که متراژ زیادی دارند مورد استفاده قرار خواهند گرفت. هر یک از قالب‌ های وافل دوطرفه که مربع شکل می باشند را شما با قیمتی مناسب می توانید از شرکت نیوتک سازه خریداری کنید. هزینه خریداری قالب های وافل دو طرفه به نسبت تجهیزات سقف های تیرچه بلوک مناسب تر و به صرفه تر می باشد.

مقایسه سقف وافل یک طرفه با تیرچه بلوک

با توجه به توضیحاتی که ارائه دادیم شما به خوبی متوجه شدید که سقف های وافل یک طرفه تا حد زیادی به سقف های تیرچه بلوک شباهت دارند. هر دوی این نمونه از سقف ها عملکردشان یک طرفه می باشد و اجرای آنها بیشتر برای آن دسته از ساختمان هایی که دهانه های کوتاه دارند انجام خواهد شد. تنها تفاوتی که این دو نمونه سقف ساختمانی دارند در ضخامت شان می باشد.

در دهانه های یکسان شما باید به خوبی بدانید که اجرای سقف های وافل از سقف های تیرچه بلوک ضخامت کمتری خواهد داشت. همین مورد از نظر هزینه تاثیر زیادی روی بودجه ساختمان سازی تان می گذارد. سقف های تیرچه بلوک یک طرفه هزینه اجرای بیشتری نسبت به سقف های وافل یک طرفه دارند

مقایسه سقف وافل با سقف تیرچه بلوک

برخلاف سقف های وافل که یک طرفه می ‌باشند سقف های وافل دو طرفه با سقف های تیرچه بلوک تفاوت زیادی دارند. سقف وافل دو طرفه عملکردشان دو طرفه است که همین امر موجب می گردد بار وارد شده روی ساختمان به جای اینکه به دو قسمت تقسیم بندی شود به چهار بخش تقسیم می گردد. در نتیجه عملکردی که سقف های وافل دو طرف دارند ضخامت تیرهای اصلی درون سقف کاهش پیدا می‌ کند.

این امر از نظر هزینه و همچنین از نظر زیبایی تاثیر زیادی روی ساختمان سازی می گذارد. مقایسه دیگری که در مورد سقف های وافل دو طرفه با سقف های تیرچه بلوک وجود دارد مربوط به دهانه سقف می باشد. سقف های تیرچه بلوک در دهانه هایی که کوتاه هستند اجرا می‌ شوند. اما سقف های وافل که دو طرفه هستند در دهانه های بلند تا ۱۶ متر مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

چرا هزینه سقف وافل کمتر از تیرچه بلوک است ؟

اگر شما به خوبی تعاریف مربوط به سقف های وافل یک طرفه و دوطرفه را در نظر داشته باشید می توانید به این نتیجه برسید که سقف های وافل دو طرفه و یک طرفه هزینه مناسب تری نسبت به سقف های تیرچه بلوک دارند. استفاده کردن از تکنولوژی های به روز برای سقف های وافل به جای استفاده کردن از سقف های قدیمی این امکان را به ساختمان سازان می دهد که در هزینه ‌های خود صرفه‌ جویی نمایند. اگر شما بخواهید نکاتی که مربوط به کم بودن هزینه اجرای سقف های وافل می باشد را بشناسید باید به چندین توصیه دقت نمایید. در ادامه برخی از نکات مربوط به قیمت سقف وافل را بیان می کنیم.

نکاتی در مورد ارزان بودن سقف وافل نسبت به تیرچه بلوک

نکاتی که موجب برتری قیمت سقف های وافل نسبت به سقف های تیرچه بلوک شده است عبارت است از :

  1. شما برای اجرای سقف های وافل نیازی نیست که تیرچه خریداری کنید و همچنین هزینه های جوشکاری را از بین می برید. در سقف های وافل تیرچه ها به صورت درجا مورد استفاده قرار می‌گیرند و میلگرد ها هم به صورت درجا به یکدیگر بافته خواهند شد. با جوشکاری کردن میلگردها برای ساخت سقف های تیرچه بلوک مقاومت میلگرد ها کاهش پیدا می‌ کند. به همین دلیل برای سقف های وافل از جوشکاری استفاده می شود.
  2. بالا رفتن سرعت اجرای ساختمان‌ سازی یکی دیگر از مواردی می باشد که برتری سقف های وافل را به نسبت سقف های تیرچه بلوک نشان می‌ دهد. اجرای سقف های وافل در سرعت ساخت انواع ساختمان ها تاثیر زیادی می گذارد.
  3. حذف کردن میلگرد های اضافی و همچنین کاهش مراحل جوشکاری قیمت اجرای سقف را کاهش می‌دهد.
  4. اجرای ستون در ساختمان هزینه زیادی را به خود اختصاص می‌ دهد. حذف کردن ستون های اضافی در ساختمان هایی که سقف های وافل دارند یکی دیگر از مزیت های مربوط به سقف های وافل می باشد.
  5. ایجاد زیبایی در ساختمان از دیگر مزیت ها و نمونه برتری هایی می باشد که سقف های وافل به نسبت سقف های تیرچه بلوک دارند.
  6. قالب‌ های وافل برای استفاده در ساختمان بعد از خشک شدن یک بار دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. بر همین اساس شما باید به خوبی بدانید که تجدید پذیری قالب های وافل از دیگر مزیت‌ های آنها به شمار می‌ رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *