چگونه جلوی خیز رو به پایین سقف وافل را بگیریم؟

هر یک از پیمانکارانی که طراحی سقف وافل را بر عهده دارند باید به خیز سقف وافل دقت داشته باشند. زمان اجرای انواع سقف های وافل امکان دارد که ساختمان دچار تغییراتی شود و تغییر شکل ساختمان به گونه ای باشد که به سمت پایین شکل آن تغییر پیدا کند، این تغییر را به نام خیز می شناسند. بر همین اساس پیمانکارانی که سقف های وافل را طراحی می‌ کنند باید به نکاتی دقت داشته باشند تا از به وجود آمدن خیز روی سقف های وافل جلوگیری کنند.

طبق قوانین که مربوط به ساختمان سازی می باشد باید بدانید که نکات زیادی جهت برطرف کردن خیز درون سقف های وافل وجود دارد. در صورتی که پیمانکار به صورت حرفه ‌ای بتواند سقف وافل را اجرا کند خیز درون سقف ها به وجود نمی‌ آید.

 یکی از مهمترین نکاتی که شما باید در مورد خیز انواع سقف وافل بدانید این است که این مشکل بیشتر در سقف های دو طرفه به وجود می‌ آید.

سقف هایی که دهانه بزرگ دارند امکان دارد دچار تغییر شکل شوند. به همین دلیل خیز به وجود آمده روی سقف های وافل باید روی سقف های وافل دوطرفه برطرف شود.

برای اینکه شما قادر باشید مانع شکل خیز در سقف های وافل گردید باید زمان اجرای سقف های وافل از نرم افزارهای مناسب استفاده نمایید.

بارگذاری و همچنین بتن ریزی درون سقف های وافل باید به گونه ‌ای باشد که خیز منفی درون سقف وافل به وجود نیاید.

نکاتی در مورد جلوگیری از خیز درون سقف وافل

به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که زمان طی کردن مراحل ساخت و ساز انواع ساختمان ها باید به برخی از نکات دقت داشته باشید تا به بهترین نحو ممکن ساختمان سازی تان انجام شود.

برای اینکه ساختمان و سقف ساختمان شکل مناسبی بگیرد باید برخی از نکات مهم را در نظر بگیرید.

امروزه بسیاری از افراد بین انواع سقف های ساختمانی ترجیح می ‌دهند که سقف وافل را برای ساختمان خود انتخاب کنند. یکی از مشکلاتی که برای سقف های وافل به وجود می ‌آید شکل نامناسب و یا همان خیز می باشد.

برای اینکه از خیز منفی درون سقف های وافل جلوگیری نمایید باید برخی از نکات را در نظر داشته باشید که این نکات عبارت هستند از :

  1. دقت به آرماتوربندی زمان اجرای سقف برای جلوگیری از خیز :

آرماتوربندی یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های طراحی ساختمان می باشد. میلگردهایی که در آرماتوربندی مورد استفاده قرار می گیرند اندازه های متنوعی دارند.

یکی از مهمترین نکاتی که شما برای جلوگیری از خیز در سقف ‌های وافل باید به آن دقت داشته باشید این است که از میلگردهای مناسب با اندازه استاندارد استفاده نمایید.

اندازه هر یک از انواع میلگردهای به کار برده شده روی آرماتوربندی باید استاندارد باشد و به نحو اصولی روی سقف قرار گرفته شود.

هر یک از پیمانکارانی که در زمینه آرماتوربندی سقف های وافل تخصص دارند می توانند بهترین و مناسب ترین میلگردهای آجدار را جهت اجرای سقف های وافل به کار بگیرند. شرکت مهندسی نیوتک سازه بهترین میلگردها را جهت آرماتوربندی به شما معرفی می کند تا با به کار بردن آنها از خیز درون سقف های وافل جلوگیری کنید.

  1. استفاده از قالب های مناسب برای جلوگیری از خیز سقف :

یکی دیگر از نکاتی که شما برای اجرای سقف های وافل باید به آن دقت داشته باشید این است که از قالب های مناسب جهت جلوگیری از خیز سقف استفاده کنید. قالب هایی که برای اجرای سقف های وافل  مورد استفاده قرار می‌ گیرند دو طرفه و یک طرفه هستند.

برخی از قالب هایی که دو طرف هستند را شما نمی توانید روی سقف های یک طرفه مورد استفاده قرار دهید. در صورتی که اندازه قالب های وافل برای اجرای سقف های وافل دو طرفه مناسب نباشد خیز درون سقف ها به وجود می‌ آید.

خیز سقف های وافل را شما تنها در صورتی می ‌توانی برطرف کنید که استانداردهای مربوط به اندازه سقف ها را بشناسید.

هر یک از قالب ‌های وافل استاندارد مشخص شده ‌ای از نظر اندازه دارند که کارشناسان شرکت نیوتک سازه برای شما استانداردهای مربوط به قالب های وافل را معرفی می کنند.

توجه داشته باشید که جهت خریداری انواع قالب های وافل برای اجرای سقف های وافل باید استاندارد اندازه آنها را بشناسید.

  1. بتن ریزی اصولی :

در صورتی که بتن ریزی درون قالب های وافل به صورت اصولی انجام نشود امکان دارد که سقف ها وافل به بهترین نحو ممکن اجرا نگردند.

دقت داشته باشید که برای جلوگیری از خیز به وجود آمده درون سقف وافل باید بتن ریزی بر اساس استانداردهای مشخص شده انجام شود. پیمانکارانی که در زمینه اجرای سقف های وافل تخصص و تجربه بیشتری دارند می ‌توانند به شما نکاتی که مربوط به بتن ریزی اصولی درونی سقف های وافل و قالب های وافل می باشد را اعلام نمایند.

برای اینکه در کمترین بازه زمانی بتن ریزی در قالب های وافل انجام شود بهتر است که بتن ریزی را به کارشناسان و پیمانکاران حرفه ‌ای بسپارید.

  1. توجه به پایه های سقف :

توجه کردن به پایه های هر یک از انواع سقف های وافل از دیگر نکاتی می باشد که باید برای جلوگیری از خیز ساختمان به آن دقت داشته باشید. پایه هایی که برای سقف های وافل به کار گرفته می‌ شود برای سقف های وافل دوطرفه و یک طرفه استانداردهای به خصوصی دارند.

بنابراین آن دسته از پایه هایی که برای سقف های وافل دو طرفه گزینه مناسبی هستند را شما نمی توانید برای سقف های وافل یک طرفه نصب کنید.

اجرای انواع پایه های سقف های وافل باید بر اساس استانداردهایی باشد که مهندس ناظر ساختمان به پیمانکاران اعلام می ‌نماید.

بتن مورد استفاده درون قالب های وافل باید کیفیت بسیار عالی داشته باشد تا از درون قالب ها به راحتی خارج شود. در صورتی که بتن مورد استفاده درون قالب ها کیفیت مناسبی نداشته باشد ساختار سقف های وافل با خیز مواجه می گردد.

  1. استفاده از نرم افزارهای مناسب :

نرم‌افزارهایی که برای اجرای سقف وافل به کار گرفته می ‌شوند دارای ویژگی ‌ها با مشخصات خاصی هستند. شما برای اینکه به بهترین نحو ممکن بتوانید اجرای سقف های وافل دوطرفه و یک طرفه را انجام دهید باید از نرم افزارهای مناسب استفاده کنید.

هر یک از این نرم افزارها اندازه استاندارد قالب و پایه ها را درون سقف های وافل تعیین می ‌کنند. به همین دلیل خیز درون سقف‌ های وافل به وجود نمی‌ آید.

در صورتی که استانداردهای اندازه‌ ای مربوط به قالب های وافل رعایت شود بدون شک تمامی سطح سقف های وافل مسطح می گردد و خیز درون سقف به وجود نمی ‌آید. خیز به وجود آمده درون سقف را شما باید به خوبی با این نرم افزارها برطرف کنید.

 بر همین اساس استفاده کردن از نرم افزارهایی که جهت اجرای سقف های وافل طراحی شده‌ اند به پیمانکاران کمک می کند که به بهترین نحو ممکن سقف‌های وافل را روی ساختمان اجرا کنند.

توجه داشته باشید که برای اجرای انواع سقف های داخل دو طرفه و یک طرفه باید نرم افزارها را از نظر استاندارد بودن وافل یک طرفه و دوطرفه تنظیم نمایید.

استانداردهایی که مربوط به اجرای سقف های وافل دوطرفه و یک طرفه می باشد در نرم افزارهای مربوط به اجرای سقف های وافل با یکدیگر فرق می ‌کند.

3 thoughts on “چگونه جلوی خیز رو به پایین سقف وافل را بگیریم؟

  1. This is the perfect blog for anybody who wants to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want toÖHaHa). You certainly put a fresh spin on a topic thats been written about for a long time. Excellent stuff, just wonderful!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *